Kwiatonowice Parafia - nowa strona Placówki oświatowe Organizacje Kwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI Linki
Kwiatonowice arrow Wydarzenia arrow 11 listopada 2017
| Historia wsi | Ludność | Położenie | Władze | Galeria | Kontakt | Wydarzenia|

11 listopada 2017

10 listopada 2017 r. w Kwiatonowicach odbyły się gminne uroczystości związane z 99. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość była połączona z 650. rocznicą lokacji wsi na prawie magdeburskim.

Uroczystość zorganizowaną przez Wójta Gminy – Ryszarda Guzika oraz Ośrodek Kultury Gminy Gorlice odwiedziło wielu znamienitych gości. Wśród obecnych byli: Pani Poseł Barbara Bartuś, Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego – Marek Bugno, komendant powiatowy PSP w Gorlicach bryg. Krzysztof Gładysz, ksiądz rodak Antoni Pyznar, pełniący obowiązki proboszcza w jednej z rzymskich parafii, radni gminni na czele z Przewodniczącym Aleksandrem Kaliszem, radni powiatowi, przedstawiciele środowisk lokalnych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz mieszkańcy gminy i Kwiatonowic.

Oprawę uświetniła obecność pocztów sztandarowych szkół gminy Gorlice, kwiatonowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej i koła Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podczas przemarszu z kościoła parafialnego do Budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego oraz w trakcie trwania uroczystości zebrani mieli okazję posłuchać orkiestry dętej OSP Dominikowice z Romanem Korbiczem na czele.

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Maksymilian Olszewski, przedstawił zebranym tło historyczne związane z rocznicą odzyskania niepodległości oraz historią kwiatonowickiej „Małej Ojczyzny”. Następnie dzieci i młodzież jednostki oświatowej wystąpiła z wzruszającym programem artystycznym „Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”. Inscenizacja, oparta w głównej mierze na słowie śpiewanym, połączona z prezentacją multimedialną, wielu z obecnych mocno ścisnęła za serce i niejednemu zamigotała łza w oku. Występ solistek – Aleksandry Poznańskiej i Barbary Bajorek wywołał długie i gromkie brawa, które były największą nagrodą dla młodzieży występującej w przejmującym programie artystycznym. Całość imprezy koordynował kierownik artystyczny – Alicja Pyznar przy współpracy z Małgorzatą Szutkowską i Anną Stępień. Swój wkład w całość imprezy miała również Jolanta Lichwała, pracownik Ośrodka Kultury Gminy Gorlice.

Państwo Barbara Bartuś, Marek Bugno i Ryszard Guzik podsumowując uroczystość wskazali na konieczność pracy nad rozwojem patriotyzmu i pamięci jako warunku istnienia wolnej i niepodległej Polski. Podkreślili fakt, iż wolność i niepodległość nie jest dana nikomu raz na zawsze – choć nie trzeba walczyć z bronią w ręku, należy patriotyzm okazywać na miarę czasów, w których przyszło nam żyć.

Zakończeniem imprezy było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych do taktów muzyki orkiestry dętej. Goście posmakowali regionalnych wypieków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kwiatonowic. Atmosfera święta spowodowała, iż uczestnicy święta niechętnie rozchodzili się do domów.

Informacja i foto na stronie Gminy Gorlice


Powered by Elxis - Open Source CMS.
Copyright (C) 2006-2008 Elxis.org. All rights reserved.