Kwiatonowice Parafia - nowa strona Placówki oświatowe Organizacje Kwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI Linki
| OSP | KGW | LKS | Organizacje | Klub HDK | PSL | Galeria | Wydarzenia|

Witaj na stronie Polskiego Stronnictwa Ludowego

Polskie Stronnictwo Ludowe w Kwiatonowicach

Zarząd
Prezes - Jan Ciulisz
Sekretarz - Zofia Gorzkowicz
Skarbnik - Janina Gawlik

Życie polityczne wsi związane było z partiami chłopskimi. W latach trzydziestych XX w. na terenie Kwiatonowic istniało koło Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prezesem był Jan Gryboś. Do koła należeli m.in. Wojciech Orzech, Ludwik Galiszewski i Stanisław Galiszewski. Zebrania koła odbywały się na Michalikówce u Jana Grybosia. W trakcie tych zebrań czytano prasę, taką jak Ameryka ? Echo. Czasopisma dostarczał ludowcom z Kwiatonowic mieszkaniec Zagórzan o nazwisku Makowiec. Na zebraniach dyskutowano na temat polityki, udziału w wyborach parlamentarnych. Omawiano przygotowania do obchodów Święta Pracy i Zielonych Świątek. Członkowie tego koła często byli wzywani na przesłuchania.
{nomultithumb}

Teren Kwiatonowic objęty był agitacją powiatowego  oddziału Stronnictwa Ludowego w Gorlicach. W ramach bojkotu wyborów parlamentarnych w 1935 r. na zebraniu w powiecie 13 sierpnia po przewodnictwem Adama Pyzika, rejon Kwiatonowic przydzielono Stanisławowi Jamro. Jak skuteczna była ta agitacja można było się przekonać podczas następnych wyborów do sejmu i senatu w 1938 r. W Kwiatonowicach uprawnionych do głosowania było 317 osób, głosujących ? 55 (17,35%).

Koło z Kwiatonowic posiada sztandar, który został poświęcony w 1937 r. w kościele w Bieczu. Na drzewcu jest wbity gwóźdź m.in. od Wincentego Witosa, choć sam Witos na poświęceniu sztandaru nie był obecny. Pieniądze na sztandar członkowie koła zbierali urządzając zabawy w Domu Ludowym. Wyszywała go pani Martyka z Sękowej.

W czasie wojny sztandar był ukrywany u Ludwika i Stanisława Galiszewskiego. Po II wojnie światowej sztandar był przechowywany w szkole, a obecnie znajduje się w Domu Ludowym.

W 1992 r. na terenie Kwiatonowic reaktywowano koło Polskiego Stronnictwa Ludowego. Należy obecnie do niego 11 osób. Funkcję prezesa pełni Jan Ciulisz, sekretarzem jest Zofia Gorzkowicz, wnuczka Jana Grybosia ? przedwojennego prezesa. Jest ona także członkiem Zarządu Miejsko-Gminnego i Zarządu Powiatowego w Gorlicach. Funkcję skarbnika pełni Janina Gawlik.

{multithumb}
Powered by Elxis - Open Source CMS.
Copyright (C) 2006-2008 Elxis.org. All rights reserved.

blonde pawg anal video toiletmix.com